BAZALT TAŞ / AGREGA

HATPEK Grup’un kendisine ait bazalt ocağında en son teknolojiler kullanılarak Türk Standartlarına uygun Yapı Malzemeleri Yönetmeliği’ne göre ve Uluslararası Kaya Mekaniği Derneği’nin (ISRM) öngördüğü standartlara uygun olarak yapılmıştır.
üretim yapılmaktadır. Tesislerimiz, Üretim Kontrol ve diğer kalite belgelerine sahip olup, sürekli deney ve kontroller yapılarak üretim kontrolü gerçekleştirilmektedir.
Ürün tipleri şunlardır:
1. 0/4 mm İnce Agrega
2. 0/7 mm İnce Agrega ( Yıkanmış )
3. 7/15 mm İri Agrega ( Yıkanmış )
4. 15/25 mm İri Agrega ( Yıkanmış )
Makroskopik açıdan bakıldığında yeşil ve gri tonlarda sert ve yoğun bir bazalt kayacıdır. Yoğunluk olarak 2840 kg/m3 civarındadır. Ağırlıkça su emmeye bakıldığında kırma taşta % 0.4 ve % 0.7, kırma taş kumunda ise % 1.1 değerleri görülmektedir.
En belirgin özellikleri suda dağılmamaları, su emmemeleri ve sıkı ve sert bir dokuya sahip olmalarıdır. Bu özellikler yanında bazalt taşların en çok aranan taşlar arasında olmasının sebebidir.
Bazalt taşları yoğun, sert ve dayanıklı yapıya sahiptir. Homojen bir yapıda ve kırılma sonrasında düzgün bir yüzey vermesi açısından özellikle kullanılmaktadır. Bazalt taşların yapı sektöründe tercih edilmesinin sebepleri kalite ve yüksek mukavemet değerleri vermesidir.