Sochi Limanının Deniz Tahkimatı Arhavi Taşı İle Yapılıyor

Sochi Limanının Deniz Tahkimatı Arhavi Taşı İle Yapılıyor

Sochi Limanının Deniz Tahkimatı Arhavi Taşı İle Yapılıyor

Arhavi’nin Kamilet Vadisinden yıllardır çıkarılan taş ile Karadeniz Sahil yolunun Fındıklı-Sarp arasında kalan bölümün deniz dolgusu yapılmıştı. İçindeki karışım sayesinde deniz suyuna dayanıklı ve aşınmayan bir özelliğe sahip olan bu taşlar şimdi Rusya’nın Sochi kentinde bulunan ve ülkenin önemli limanlarından biri olan Sochi Limanı deniz tahkimatında kullanılıyor.
Arhavi’den kamyonlarla Hopa Limanına getirilen ve buradan da gemilerle Sochi limanına taşınan taşlar ile limana daha büyük tonajlı gemilerin girişi sağlanırken 2014 olimpiyatları öncesi limana yapılan önemli bir yatırım olarak da değerlendiriliyor.
Arhavili işadamları tarafından kurulan Hat-Pek Hazır Beton firması Yönetim Kurulu başkanı Hüsnü Hatinoğlu “Arhavi’de Kamilet vadisi üzerinde belli noktalarda izin alarak çıkarttığımız taşları öncelikle kendi tesislerimizde işleyerek hazır beton olarak bölgemizde inşaat sektörünün hizmetine sunduk. Her türlü incelemelerden geçirilerek aldığımız belge ile de hazır betonda iddiamızı ispatladık.
Geçtiğimiz yıllarda Rusya’dan bize taş alma teklifi getirdiler ve bizlerde gerekli yasal prosedürleri inceledik. Sonuçta bu taşın ihraç edilmesinde yasal bir engel olmayınca Sochi limanı tadilatında kullanılmak üzere Hopa limanı üzerinden Rusya’ya taş ihraç etmeye başladık. Hem ülkemize döviz kazandırdık, hem kendi kamyoncumuza iş imkânı yarattık ve hemde tesislerimizde yeni iş alanı yaratarak istihdam sağladık.” diye konuştu.
Son olarak Arhavi’deki taşın özelliğini öğrenen Muğla’lı bir firmada 5 TIR’ını Arhavi’ye göndererek buradan aldığı taşları TIR’a yükleyerek Muğla’ya götürdü.